3. sınıf paralarımız testi

Not: Bazı sorulardaki şekiller ve/veya olaylar ve/veya ölçüler gerçek değildir.Anlatım kolaylığı için gerçek gibi şekillendirilmiş ve/veya anlatılmıştır.

1. soru 5 lira 30 kuruş = ? kuruş
Yukarıdaki eşitlikte soru işareti yerine ne yazılmalıdır?
Soruyu cevapla , Çözüm veya kısa açıklama

Bu sorunun çözüm veya kısa açıklamasını 4,99 TL olan 3.sınıf matematik sınavı uygulamasında bulabilirsiniz.

2. soru ? kuruş = 6 lira 25 kuruş
Yukarıdaki eşitlikte soru işareti yerine ne yazılmalıdır?
Soruyu cevapla

3. soru 8 lira ? kuruş = 875 kuruş
Yukarıdaki eşitlikte soru işareti yerine ne yazılmalıdır?
Soruyu cevapla , Çözüm veya kısa açıklama

Bu sorunun çözüm veya kısa açıklamasını 4,99 TL olan 3.sınıf matematik sınavı uygulamasında bulabilirsiniz.

4. soru ? lira 90 kuruş = 990 kuruş
Yukarıdaki eşitlikte soru işareti yerine ne yazılmalıdır?
Soruyu cevapla

5. soru Dedesi 3.sınıfa giden Ahmet'e okuduğu her Kuranı Kerim meaili ( Türkçesi ) sayfası için 35 kuruş vermektedir.Dün 8 sayfa , bugün ise 7 sayfa Kuranı Kerim meali okuyan Ahmet bunun için dedesinden kaç kuruş para almıştır? Soruyu cevapla

6. soru 🏃
Babası Musa'ya her koşu yaptığı gün için 6 lira vermektedir.Ocak ayında 26 gün , Şubat ayında ise 23 gün koşan Musa iki ayda koştukları için babasından toplam ne kadar para almıştır?
Soruyu cevapla

7. soru Zeynep pazardan 3 kilo muz alıp 24 TL ödemiştir.Meryem ise aynı muzdan 2 kg almıştır.Buna göre Meryem muzlar için kaç TL ödemiştir? Soruyu cevapla

8. soru Belkıs Ocak ayında 498 TL , Şubat ayında ise 18 tane 20 TL lik kağıt para biriktirmiştir.Buna göre Belkıs iki ayda toplam kaç TL para biriktirmiştir? Soruyu cevapla , Çözüm veya kısa açıklama

Bu sorunun çözüm veya kısa açıklamasını 4,99 TL olan 3.sınıf matematik sınavı uygulamasında bulabilirsiniz.

9. soru Çorba , etli yemek , pilav ve tatlının bulunduğu bir menünün fiyatı 43 liradır.Çorba 4 TL, pilav 5 TL , etli yemek 23 TL olduğuna göre tatlının fiyatı kaç liradır? Soruyu cevapla , Çözüm veya kısa açıklama

Bu sorunun çözüm veya kısa açıklamasını 4,99 TL olan 3.sınıf matematik sınavı uygulamasında bulabilirsiniz.

10. soru Okula aynı basket topundan 7 tane alındı ve 91 TL ödeme yapıldı.Ayrıca bir basket topunun fiyatından 9 TL daha fazla fiyatlı futbol topu alındı.Buna göre futbol topunun fiyatı kaç TL dir? Soruyu cevapla , Çözüm veya kısa açıklama

Bu sorunun çözüm veya kısa açıklamasını 4,99 TL olan 3.sınıf matematik sınavı uygulamasında bulabilirsiniz.

11. soru Bekir marketten 24 liraya çekiç , 28 liraya el feneri ve bir metre almıştır.Kasaya 100 lira veren Bekir 34 TL para üstü aldığına göre metrenin fiyatı kaç TL dir? Soruyu cevapla

12. soru Firdevs Temmuz ayında 62 lira elektrik su faturası ödemiştir.Yıl sonuna kadar her ay aylık faturası 7 TL artan Firdevs'in Ekim ayındaki elektrik faturası kaç TL dir? Soruyu cevapla , Çözüm veya kısa açıklama

Bu sorunun çözüm veya kısa açıklamasını 4,99 TL olan 3.sınıf matematik sınavı uygulamasında bulabilirsiniz.

13. soru Salih kumbarasına 26 gün boyunca hergün 35 kuruş para attı ve kumbarasında 995 kuruşu oldu.Buna göre 26 gün önce kumbarada kaç kuruş vardı? Soruyu cevapla

14. soru Kırtasiyede fiyatı 25 kuruş olan beyaz kağıt renkli kağıttan 8 kuruş daha ucuzdur.Buradan 28 tane renkli kağıt alan Elif kaç kuruş vermelidir? Soruyu cevapla

15. soru Hamza'nın aldığı defter 9 TL , kitap ise 37 TL dir.Bunlar dışında kalem seti alan Hamza satıcıya 100 TL verdi ve 24 TL para üstü aldı.Buna göre kalem setinin fiyatı kaç TL dir? Soruyu cevapla , Çözüm veya kısa açıklama

Bu sorunun çözüm veya kısa açıklamasını 4,99 TL olan 3.sınıf matematik sınavı uygulamasında bulabilirsiniz.

16. soru Fatmanın son dört günlük alışveriş bilgileri aşağıdaki gibidir.
  • Pazartesi günkü alışverişi Salı günkü alışverişinden 21 TL daha azdır.
  • Çarşamba günkü alışverişi Salı günkü alışverişinden 57 TL daha fazladır.
  • Perşembe günkü alışverişi Çarşamba günkü alışverişinden 48 TL daha azdır.
Fatma Perşembe günü 120 TL tutarında alışveriş yaptığına göre Pazartesi günkü alışverişi kaç TL tutarındadır?
Soruyu cevapla , Çözüm veya kısa açıklama

Bu sorunun çözüm veya kısa açıklamasını 4,99 TL olan 3.sınıf matematik sınavı uygulamasında bulabilirsiniz.

Verilen cevaplar tablosu
Doğru sayısı : 0
Yanlış sayısı : 0
Çözüm yayınları , Martı okul yayınları , Çözüm eğitim kurumları