Oran ve orantı

Aşağıdaki kırmızı çıkarma işareti olan başlıklara tıklayarak içerikleri gizleyebilme imkanınız vardır.

- KONU ANLATIM

Oran orantı ,

- TESTLER

7. sınıf : Oran orantı soruları , Oran ve orantı soruları , Orantı tespiti soruları , Orantı tespiti testi , Doğru orantı testi , Doğru orantı soruları , Ters orantı testi , Ters orantı soruları , Doğru ters orantı ile ilgili problemler , Tablolu orantı testi , Orandaki çokluklardan birinin bir olması testi , Orandaki çokluklardan birinin bir olması soruları , Oranlı çokluklardan verilmeyeni bulma testi , Oranlı çokluklardan verilmeyeni bulma soruları , Oran ve orantı testi , Oran orantı testi , Orantı testi , Orantı soruları

- KAZANIM

- 7.sınıf Oran ve Orantı

 1. Terimler: orantı, doğru orantı, ters orantı Semboller: a:b, ab , a/b , ab=cd
 2. Oranda çokluklardan birinin 1 olması durumunda diğerinin alacağı değeri belirler.Örneğin 24 TL’ye 3 kg deterjan alınabiliyorsa 1 kg deterjanın 8 TL’ye alınması ( 243=24 ÷ 33 ÷ 3 =81 ), pilav tarifinde 2 bardak pirince 3 bardak su konuluyorsa 1 bardak pirince düşen su miktarının 3/2 bardak olması ( 32=3 ÷ 22 ÷ 2 =1,51) gibi durumlar incelenir.
 3. Birbirine oranı verilen iki çokluktan biri verildiğinde diğerini bulur.Günlük hayat durumlarına ilişkin örnekler üzerinde çalışmalar yapılır.
 4. Gerçek hayat durumlarını inceleyerek iki çokluğun orantılı olup olmadığına karar verir.
  1. İki oran eşitliğinin orantı olarak adlandırıldığı vurgulanır.
  2. Doğru orantılı çokluklar ele alınır.
  3. a) Doğru orantı grafiklerine girilmez.
 5. Doğru orantılı iki çokluk arasındaki ilişkiyi ifade eder. • Doğru orantılı çokluklar arasında çarpmaya dayalı bir ilişki olduğu dikkate alınır. Örneğin, bir sınıfta kızların sayısının erkeklere oranı 3:5 ise kızların sayısı 3’ün, erkeklerin sayısı ise 5’in aynı sayı katı olduğu dikkate alınır.
 6. Doğru orantılı iki çokluğa ait orantı sabitini belirler ve yorumlar.Verilen gerçek hayat durumları incelenerek orantı sabitini belirlemeye yönelik çalışmalar yapılır.
 7. Gerçek hayat durumlarını inceleyerek iki çokluğun ters orantılı olup olmadığına karar verir.
  1. Ters orantılı çoklukların çarpımının sabit olduğunu keşfetmeye yönelik çalışmalara yer verilir.
  2. Ters orantı grafiklerine girilmez.
  • Ters orantılı çoklukların çarpımının sabit olduğunu keşfetmeye yönelik çalışmalara yer verilir.
 8. Doğru ve ters orantıyla ilgili problemleri çözer.Ölçek, karışım, indirim ve artış gibi durumları içeren problemlere yer verilir.