Rasyonel sayılarla işlemler

Aşağıdaki kırmızı çıkarma işareti olan başlıklara tıklayarak içerikleri gizleyebilme imkanınız vardır.

- KONU ANLATIM

7. sınıf rasyonel sayılarla işlemler ,

- TESTLER

7. sınıf : Rasyonel sayılarla işlemler soruları , 7. sınıf rasyonel sayılarla işlemler soruları , 7. sınıf rasyonel sayılarla işlemler testi , Rasyonel sayılarla işlem yapmayı gerektiren problemler , Çok adımlı işlemler testi , Çok adımlı işlemler soruları , Rasyonel sayılarla toplama çıkarma soruları , Rasyonel sayılarla toplama çıkarma testi , Rasyonel sayılarla çarpma bölme soruları , Rasyonel sayılarla çarpma bölme testi , Rasyonel sayı kare küp hesaplama soruları , Rasyonel sayı kare küp hesaplama testi , Rasyonel sayılarla işlemler testi , Rasyonel sayılarla işlemler testi 2 , Rasyonel sayılarla işlemler testi 3

- KAZANIM

- 7.sınıf Rasyonel Sayılarla İşlemler

  1. Rasyonel sayılarla toplama ve çıkarma işlemlerini yapar.Rasyonel sayılarda toplama işleminin değişme, birleşme, etkisiz eleman ve ters eleman özellikleri incelenir.
  2. Rasyonel sayılarla çarpma ve bölme işlemlerini yapar.incelenir. Rasyonel sayılarda çarpma işleminin değişme, birleşme, yutan ve ters eleman özellikleri ile çarpmanın, toplama ve çıkarma işlemleri üzerine dağılma özellikleri incelenir.
  3. Rasyonel sayılarla çok adımlı işlemleri yapar.
    1. Çok adımlı işlemlerde hangi işlemin daha önce yapılacağı ayraçlarla belirtilir.
    2. Kesir çizgisi kullanılarak verilen işlemlerde, işlem önceliğinin kesir çizgisine göre belirlendiği vurgulanır.
  4. Rasyonel sayıların kare ve küplerini hesaplar.
  5. Rasyonel sayılarla işlem yapmayı gerektiren problemleri çözer.