Şükr kelimesi bulunan ayetler Sabr kelimesi bulunan ayetler Namaz kelimesi bulunan ayetler Zekat kelimesi bulunan ayetler Cennet kelimesi bulunan ayetler Cehennem kelimesi bulunan ayetler
Kuranı Kerim
Matematik Matematik soruları
Mehmet Açar yazılım

3. sınıf geometri kavramları

NOKTA
TDK noktayı "çok küçük boyutlardaki işaret , benek" olarak tanımlamıştır.Kaleminizi kağıda dokunup kaldırmanız sonucunda kağıtta oluşan küçük işaret bir noktadır.Geometride nokta çok küçük daire yanında büyük harf ile belirtilir.
3.sınıf geometri nokta resmi
DOĞRU
İki ucundan uzatılabilen , başlangıç ve bitişi belli olmayan çizgi modeline doğru denir.Aşağıda bazı örnek doğruları bulabilirsiniz.
3.sınıf geometri doğru resmi
IŞIN
Başlangıç noktası belli diğer ucundan uzatılabilen çizgi modeline ışın denir.Aşağıda bazı örnek ışınları bulabilirsiniz.
3.sınıf geometri ışın resmi
Yukarıdaki ışınlarda kırmızı nokta olan uçlar sabit olan uçlardır.Işındaki diğer uç ( kırmızı nokta olmayan , ok şeklindeki ) uzatılabilen uçtur.
AÇI
Aynı noktadan çıkan iki ışının arasında oluşan açıklığa açı denir.Aşağıda bazı örnek açıları bulabilirsiniz.
3.sınıf geometri açı resmi
Açılarda her bir ışına kenar , ışınların ortak çıkış noktasına ise köşe adı verilmektedir.
SolaSağa
DOĞRU PARÇASI
Başlangıç ve bitiş noktası belli olan , iki ucundan uzatılamayan çizgi modeline doğru parçası denir.Aşağıda bazı örnek doğru parçaları bulabilirsiniz.
3.sınıf geometri doğru parçası resmi

Doğru parçasının konumları

Doğru parçalarının yatay , dikey ve eğik olmak üzere 3 çeşit konumu vardır. Aşağıda bu konumlarda farklı doğru parça örnekleri bulabilirsiniz.

3.sınıf yatay doğru parçası resmi
3.sınıf dikey doğru parçası resmi
3.sınıf eğik doğru parçası resmi