Şükr kelimesi bulunan ayetler Sabr kelimesi bulunan ayetler Namaz kelimesi bulunan ayetler Zekat kelimesi bulunan ayetler Cennet kelimesi bulunan ayetler Cehennem kelimesi bulunan ayetler
Kuranı Kerim
Matematik Matematik soruları
Mehmet Açar yazılım

Çizgi grafiği

Not: Aşağıdaki bazı şekiller ve/veya olaylar ve/veya ölçüler gerçek değildir.Anlatım kolaylığı için gerçek gibi şekillendirilmiş ve/veya anlatılmıştır.

Çizgi grafiği genelde bir verinin farklı zamandaki değerlerini göstermek amacıyla hazırlanmış değerlerin çizgi ile birleştirildiği grafiklerdir.Genelde bir ekseni zaman ( dakika ,saat , gün , ay veya yıl gibi ) diğer ekseni ise o zamandaki değeridir.Artış ve yükselişleri vurgulamada çizgi grafiği kullanılmalıdır.

çizgi grafiği

Yukarıdaki çizgi grafiğinde yıllar itibarı ile döviz kurunun değişimini görebilme imkanımız olabilir.Sadece çizgilere bakarak 2011 ile 2012 yılları arasında kur düşmüş ama diğer yıllarda kur devamlı artmış görünmektedir.

ikili çizgi grafiği

Yukarıdaki ikili çizgi grafiğinden 2014 yılı sonrasında Euro ile Dolar farkının azaldığı anlaşılmaktadır.

Yanlış yoruma sebep olabilecek çizgi grafikleri

İki çizgi grafiğin yanlış yoruma sebep olmaması için iki grafikte de eksenlerin başlangıç noktaları ve noktalar arası aralıklıklar aynı olmalıdır.

Grafik:Aylık satış miktarları
yanlış yoruma yol açan çizgi grafiği 1yanlış yoruma yol açan çizgi grafiği 2
İki marketin aylık satışları yukarıdaki çizgi grafiklerindeki gibidir.İlk grafikte başlangıç noktası 0 ama ikinci grafikte 200 000 dir.Bu yüzden bu grafikler yanlış yorumlamalara yol açar.